Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

“Cilt sağlığını korumak için hijyen malzemeleri kullanırken dikkatli davranmalıyız”
#1

[Resim: 3544272.jpg] Medicana Çamlıca Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Nilsu Salih, Covid-19 pandemisi ile birlikte hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen maske, dezenfektan, kolonya ve sabun kullanımı konusunda uyarılarda bulundu. Uzm. Dr. Salih, “Cildimiz bizim koruma kalkanımızdır. Maske, sabun, dezenfektan, kolonya her ne dek ayrılmaz bir parçamız haline gelseler de deri sağlığımız gözetmek için kullanımı esnasında itinalı davranmamız, yanlış başvuru sonucu oluşabilecek deri hasarlarından ve hastalıklarında kaçınmamız gerekiyor” dedi.

“Deri problemlerinde gördüğümüz büyüme göze çarpan”

Covid-19 pandemisi ile birlikte yaşamımızda yer eden maske, dezenfektan, sabun ve kolonya gibi koruyucu önlemlerin de kullanımı esnasında uyarı edilmesi gereken temel koşullar olduğunu aktaran Dr. Salih, “Cildimiz bütün vücudumuz için koruma kalkanı görevi gören dayanıklı bir yapı da olsa da virüsten korunmak için aldığımız hijyen önlemlerinin dikkatli uygulanmamasından kaynaklanan cilt problemlerinde gördüğümüz artış muhabere” biçiminde konuştu.

“Yüzde enfeksiyon olmaması için maskelerin tek kullanımlık olması gerekmektedir”

Dezenfektan, kolonya, ıslak şamata, sabun gibi ürünlerin kullanımına alt olarak eller de; maske kullanımına alt olarak yüz bölgesinde ve sıkça duş almaya yan olarak beden derisinde görülen rahatsızlıkların arttığına dikkat çeken Dr. Salih, oluşabilecek cilt rahatsızlıklarına ve bunlara aleyhinde alınası gerekli önlemlere dair şu bilgileri verdi:

“Maske kullanımına uyarı etmemiz gerekir. Yüzde enfeksiyon olmaması için maskelerin tek kullanımlık olması gerekmektedir. Her ne değin hijyen açısından maske temiz olsa da uzun süreli takıldığında buhar ve sıcaklığa emrindeki yağlı ciltlerde akneyi tetiklemektedir. Rosa hastalarında ise buharın sıcaklığına ast kılcal damar genişlemesini arttırmaktadır. Korunma amaçlı yağlı ciltlerde günlük yüz bakımı ve maskeler ahenkli kullanılmalıdır. Rozalı hastalarda sıcak soğuk farkından yüzlerini korumalılardır. El temizliği için kullandığımız çoğu antiseptik sabun ve solüsyonlar fazlasıyla irritan madde içermektedir. Bu irritanlar ciltte kuruluğu arttırarak hem alerjiyi tetiklemekte ayrıca de ikincil bakteri ya da mantar enfeksiyonlarına antre kapısı açmaktadır. Alerjik kişilerde daha az irritan taşıyan antiseptikleri seçim etmeleri gerekmektedir. Kuruluğu durdurmak için her dezenfektan kullanımı sonrası eller yıkanıp nemlendirici kullanılmalıdır”.

Dr. Salih, alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

“Maske seçimi kaliteli ve koruyucu olması göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Hijyen kurallarına göre bir maskenin gün içinde ansızın fazla defa kullanılabilir oysa başvuru göz önünde bulundurularak ahenkli olarak değiştirilmelidir.

Maskelerin dış yüzeyleri kirlenmiş sayıldığı için maske takıp çıkartma kurallarına uyulmalı ve eller maske teması ardından da dezenfekte edilmeli ve/veya yıkanmalıdır.

Lastikli maske kullanımlarında, kulak arkalarında deri de tahriş meydana gelebilir. Bu durumda deri tahrişini önleyici kremler kullanılabilir.

Yıkanabilir maskelerde deterjan yerine beyaz sabun seçim edilmelidir. Böylece cilt ile uzun vakit bağlantı ettiğinde ciltte alerjik bir durumu tetiklemesinin önüne geçilebilir.

[IMG]cdn.iha/Contents/pool_file/2021/02/79251_aw213521-01.jpg[/IMG]

iha
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi