Forumki.Com Portal
Portal
02-20-2024, 06:53 PM
Yorumlar : 0 • Okunma : 27
Bursa temizlik şirketleri - Bursa Pak Temizlik

Bursa Pak Temizlik, Bursa temizlik şirketleri sektöründe 10 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren köklü bir firma olarak öne çıkmaktadır. Firmanın profesyonel hizmet anlayışı ve geniş hizmet yelpazesi, müşterilerine çeşitli temizlik ihtiyaçlarında kaliteli çözümler sunmaktadır. Bursa Pak Temizlik'in internet sitesi, bursapaktemizlik.com, online platform üzerinden firma ile iletişime geçme ve hizmetlerinden faydalanma imkanı sağlamaktadır.

Bursa Pak Temizlik, Bursa temizlik sektörleri arasında öne çıkmakta ve müşterilerine şu önemli hizmetleri sunmaktadır:

Gündelik Ev Temizliği

Bursa Pak Temizlik, gündelik ev temizliği konusunda uzman kadrosu ile müşterilerine titiz ve kaliteli hizmet sunmaktadır. Evlerinizi düzenli aralıklarla temizleyerek sağlıklı ve ferah bir yaşam alanı oluşturmayı hedefler.

Bursa Ev Temizliği

Bursa Pak Temizlik, geniş kapsamlı ev temizlik hizmetleri ile müşterilerine detaylı ve özenli temizlik çözümleri sunar. Evlerinizin her alanında hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkarmayı amaçlar.

Bursa Ütü Hizmetleri

Ütü ihtiyaçlarınızı profesyonel bir şekilde karşılayan Bursa Pak Temizlik, kıyafetlerinizin düzenli ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmasını sağlar.

Bursa İnşaat Sonrası Temizliği

İnşaat sonrasında oluşan kalıntıları temizleme konusunda uzmanlaşmış bir ekip ile hizmet veren firma, inşaat projelerinizi temiz ve düzenli bir şekilde teslim almanıza yardımcı olur.

Bursa Su Baskını Temizliği

Su baskını sonrasında oluşan hasarları temizleyen Bursa Pak Temizlik, etkili ve profesyonel çözümler sunarak müşterilerini memnun etmeyi amaçlar.

Yangın Sonrası Temizlik

Yangın sonrasında ortaya çıkan kül, duman ve su hasarlarını temizleme konusunda deneyimli bir ekip ile hizmet verir.

Petek Temizliği

Isınma sistemlerindeki peteklerin düzenli temizliğini yaparak enerji verimliliğini artırır ve ısınma maliyetlerini düşürmeyi hedefler.

Stor Perde Temizliği

Stor perdelerinizi özel temizlik yöntemleri ile temizleyen firma, uzun ömürlü kullanım ve temiz bir görünüm sağlar.

Bursa Koltuk Yıkama

Bursa Pak Temizlik, koltuklarınızın derinlemesine temizliğini gerçekleştirerek hijyenik bir oturma alanı sunar.

Bursa Halı Yıkama

Halı yıkama hizmeti ile müşterilerine temiz ve sağlıklı bir ortam sunan firma, kaliteli temizlik ürünleri kullanarak halılarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Bursa Pak Temizlik, Bursa temizlik şirketleri arasında lider konumda olup, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak kaliteli ve güvenilir hizmet sunma misyonunu sürdürmektedir. Detaylı bilgi ve hizmet talepleri için bursapaktemizlik.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
02-19-2024, 06:31 PM
Yorumlar : 0 • Okunma : 24
Site Adı : Cepevi.com

Site Konusu : En iyi ve en ucuz iPhone Kılıfları CepEvi'nde!

Site Açılış Tarihi : Mayıs 2019

Site Tanıtım Mesajı : Her biri birbirinden şık ve bir o kadar da ekonomik iphone kılıfları cepevi.com isimli internet adresi içerisinde sizleri bekliyor. Siteye giriş yaparak, siz de hemen arzu ettiğiniz iphone kılıfını kolayca sipariş edebilirsiniz.

Ziyaretçilerine iPhone marka akıllı telefonlara yönelik çeşit çeşit kılıf sunan CepEvi, sektöründe önemli bir yere sahiptir. iPhone kılıfı denildiği zaman ilk akla gelen adreslerden olan CepEvi, her geçen gün daha da büyümektedir.

Geniş ürün yelpazesi, avantajlı fiyatları ve gösterişli ürünleriyle adından sıkça söz ettiren CepEvi, cebinizi koruyacaktır.

[Resim: dux-ducis-clin-mag-iphone-14-pro-max-67-...1471_1.jpg]

Toptan iphone kılıfları arayanlar da yine buradan alışveriş yapabilir. Çok sayıda iPhone kılıfını bir arada sipariş etmek için CepEvi tercihinde bulunmanızı tavsiye ederiz. Ekonomik fiyatlarla toptan iphone kılıflarınızı sipariş etmeniz mümkün olacaktır.

Renk renk, desen desen birçok iPhone kılıfının bir araya getirildiği cepevi.com isimli web adresinden güvenle alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

[Resim: ally-space-iphone-11-kamera-koruma-premi...1276_0.jpg]

En iyi iphone kılıfları nerede bulunur diyorsanız, sizlere tavsiye edebileceğimiz en özel internet adresi, hiç şüphesiz cepevi.com isimli internet adresidir. Site sayesinde iPhone kılıfı ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılamanın keyfine varabilirsiniz.

Cepevi.com platformunda iPhone kılıflarına ek olarak; kulaklık modelleri, ekran koruyucular, çeşit çeşit kablolar, araç aksesuarları, şarj aletleri, toptan telefon aksesuarları, yedek parçalar ve çok daha fazlasını bulabileceksiniz. Herkese keyifli alışverişler dileriz.
02-18-2024, 02:27 PM
Yorumlar : 0 • Okunma : 72
Solar Shield Cam Filmi Toptan ve Perakende Satışı

[Resim: ss-dukkan.jpg]

Solar Shield Window Film, müşterilerine birinci sınıf kalitede cam filmi sunmaktadır. Firma ile iletişime geçerek siz de ister toptan, ister perakende cam filmi siparişlerinizi iletebilirsiniz.

Solar Shield Window Film üzerinden şu hizmetleri satın alabileceksiniz:

+ Güneş Kontrol Cam Filmi
+ Dekoratif Cam Filmi
+ Oto Cam Filmi
+ Güvenlik Emniyet Cam Filmi
+ Kaput Koruma, Araç kaplama hizmetleri

https://solarshield.com.tr isimli internet adresine giriş yaparak, buradan tüm bu hizmetler ile ilgili en detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Solar Shield firmasının kökleri, 1992 yılına dayanmaktadır. 32 yıldır sektöründe önemli başarılara imza atan kurum, son olarak geçtiğimiz yıl Solar Shield Window Film isminin patentini almıştır. Türk cam filmi sektöründe lider konuma gelen firma, yurt dışına da ürün tedarik etmektedir.

Solar Shield ile irtibat kurmak adına aşağıdaki kanalları kullanabilirsiniz:

Adres: Sultan Selim Caddesi No: 161-A Kağıthane / İstanbul / Türkiye
Google Haritalar: https://maps.app.goo.gl/haSuHExx8LR5fTy49
Telefon numaraları: +90 532 376 07 26 +90 545 270 87 45 +90 212 325 22 66
E-Posta adresi: [email protected]
Web: Solarshield.com.tr

[Resim: ss-teknik.jpg]

[Resim: 1.jpg]

[Resim: 2.jpg]

[Resim: 3.jpg]

[Resim: 5btilv7.jpg]

[Resim: j36w7vj.jpg]
02-18-2024, 09:23 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 50
ZOR ZAMANLARINIZI ZORLAŞTIRTIRACAK KUSURLU HAREKETLER: 

1-Sızlanmak: Ona buna dert yanarız. Bu hareket sizi daha da ümitsizliğe itecektir... 

2-Danışmamak: Danışmak derken birinci madde ile birlikte önüne gelene dert yanmaktan bahsetmiyoruz. Adamakıllı, sizi gerçekten ''empati'' ile dinleyebilecek, konunuzla ilgili engin tecrübeleri olan, önyargılı olmayan kişilerden bahsediyoruz... 

3-Sürekli konuşmak: Konuştuklarımızın esiri, konuşmadıklarımızın hükümdarıyız. Yerinde, zamanında ve basit bir anlatımla iletişim kurmayı deneyin... 

4- Suçlamak: Hep de kişileri konuşuruz, bol bol dedikodu, yargılama, belki de bela savurma. Tüm bu suçlamaların bize dönüşü olacaktır sakın unutmayın... 

5- Sürekli düşünmek: Düşünmek, fikir alışverişinde bulunmak, çözüm aramak güzel şeylerdir. Fakat uzun süre ve çıldırasıya aynı konu üzerinde yol almak size yolu da unutturur... 

6- Yakınınızdakilerin anlıyacağını düşünmek: Genelde tam tersi olur. Çevredeki ümitsiz yaklaşımlar enerjinizi dahada sömürecektir... 

7- Kişisel marka değerini unutmak: Çevrenizde cereyan eden hemen her şey sizin değerinizi yok saymaya ya da alçaltmaya çalışır. Bir de siz kendinize bu kötülüğü yapmayın... 

8- Yüzleşmekten kaçınmak: Sürekli küçük, ama etkili yüzleşmeler gerekiyor... 

9- Hemen bir çözüm bulmalıyım, karar vermeliyim artık: Acele ve sabırsızlıkla gelen zoraki, yıpratıcı, akıl dışı çözümler kimseye bir fayda getirmez. Sakın aldanmayın... 

10- Vazgeçmek: Yeniden planlamak, denemek, sebat etmek, gayret etmek gereklidir. Hiçbir zaman vazgeçmemelidir...

alıntıdır...
02-18-2024, 09:21 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 74
Başarısızlıktan, Yeni Şeyleri Denemeye Korkacak Kadar Korkmayın.
En Üzücü Hayatların Özeti Üç Kavram İle Tanımlanabilir.
Yapabilirdim, Yapardım, Yapmalıydım...

Lois E.Boone
02-18-2024, 09:20 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 26
7 ŞUBAT


Olaylar

457 - I. Leo, Doğu Roma İmparatoru oldu.
1550 - III. Julius, Papa oldu.
1727 - İbrahim Müteferrika, Osmanlı'da basılmak üzere ilk kitap baskı kalıpları hazırlattı.
1898 - Émile Zola'ya, Alfred Dreyfus'u savunmak için L'Aurore gazetesinde Fransa Cumhurbaşkanına hitaben kaleme aldığı açık mektup J'accuse için iftira davası açıldı.
1900 - Britanyalı İşçi Partisi kuruldu.
1914 - Charlie Chaplin'in ilk filmi, "The Little Tramp" gösterime girdi.
1921 - T.C. Resmî Gazete çıkmaya başladı.
1929 - Hilâl-i Ahmer Cemiyeti (Kızılay) günü ilk kez kutlandı.
1934 - Paris'te ayaklanmalar sürüyor; Fransa Başbakanı Édouard Daladier istifa etti.
1935 - Ünlü masa oyunu Monopoly'nin patenti alındı.
1941 - Britanyalılar, Bingazi'yi aldı.
1942 - Hırvat Naziler, Banja Luka'da aralarında 551 çocuğun da bulunduğu 2 bin 300 sivil Sırbistanlıyı katlettiler.
1945 - Müttefik liderlerinden Başbakan Winston Churchill, ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt ve Mareşal Josef Stalin, Karadeniz'de gizli bir yerde Almanya'ya karşı verilen savaşın sonunu ve Avrupa'nın geleceğini görüştüler.
1952 - Türkiye'de mevcut olan Oda ve Borsaların yetkilileri, bir araya gelerek teşkil ettikleri Genel Kurulla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) kuruldu.
1962 - ABD, Küba ile olan tüm iharacat ve ithalatını durdurdu.
1964 - The Beatles müzik grubu, New York'un JFK Havaalanına indi ve böylece ilk ABD turneleri başlamış oldu.
1966 - İzmir Kula ve Yün Mensucat Fabrikası'nda, 70 gündür süren greve polis müdahale etti; 25 işçi, 4 gazeteci, 8 er ve 13 polis yaralandı.
1968 - Ağrı'da sıcaklık eksi 48 dereceye düştü; çevredeki göl ve ırmaklar dondu.
1968 - Zonguldak'ta 7000 işçi Türkiye Maden İşçileri Sendikası'nı bastı; polis işçilere karşı cop ve göz yaşartıcı bomba kullandı. İşçiler sendika tarafından kandırıldıklarını ileri sürdüler.
1971 - İsviçre'de kadınlara seçme hakkı verildi.
1973 - TBMM'de kabul edilen bir yasa ile "Maraş" iline "kahramanlık" unvanı verildi; ilin adı "Kahramanmaraş" oldu.
1974 - Grenada, İngiltere'den bağımsızlığını kazandı.
1977 - SSCB, Soyuz 24 uydusunu fırlattı.
1979 - Her iki gezegenin keşfinden bu yana, Plüton, ilk kez Neptün'nün yörüngesinin içine girdi.
1983 - Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, "Artık yeniden bürokrat olamam, müsteşarlık yapmam mümkün değil. Kendi programımı uygulayabilirsem parti kuracağım. Ancak ikinci, üçüncü adam olarak belirli işleri yapmak mümkün olmadığı için kendi programımı kendim yapacağım" dedi.
1984 - Amerikalı astronot Bruce McCandless, uzayda ilk kez serbest yürüyüş yaptı.
1986 - Haiti'de, 28 yıl süren aile yönetimi, Başkan Jean-Claude Duvalier'nin Karaipler'den kaçması ile son buldu.
1990 - Amasya'nın Merzifon ilçesi'ndeki Yeniçeltek Kömür İşletmesi'nde, grizu patlaması meydana geldi. 3 işçi öldü, 63 işçi toprak altında mahsur kaldı.
1990 - SSCB'nin dağılması: Sovyetler Birliği Komünist Partisi güç monopolünü devretmeye hazır olduğunu açıkladı.
1991 - Haiti'nin ilk seçilmiş Başkanı Jean-Bertrand Aristide, görevine başladı.
1992 - Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ülkeler arasında Avrupa Birliği'ni oluşturan Maastricht Antlaşması imzalandı.
1995 - Uzay mekiği Discovery, Rus uzay istasyonu Mir ile tarihi buluşmasını gerçekleştirdi.
1996 - Türk şirketi Bir-Gen Air'e ait Boeing 757 tipi bir yolcu uçağı Dominik Cumhuriyeti açıklarında Atlantik Okyanusu'na düştü: 189 kişi öldü.
1998 - Kış Olimpiyatları, Japonya'nın Nagano kentinde başladı.
2006 - FIFA Disiplin Kurulu, Türkiye-İsviçre müsabakasında meydana gelen olumsuz olaylar sebebiyle, Türkiye millî futbol takımına 6 maç seyircisiz oynama ve para cezası verdi.
2007 - Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı projesinin uygulanmasına ilişkin antlaşma, Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye Hükümetleri arasında Tiflis'te imzalandı.
2009 - Victoria'da çıkan orman yangını sonucu 173 kişi öldü ve bu yangın Avustralya tarihinin en büyük doğal afeti oldu.
2011 - Aden Körfezi açıklarındaki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) deniz unsurlarının, görev süresinin bir yıl daha uzatılmasını öngören Başbakanlık Tezkeresi, TBMM'de kabul edildi.
2011 - Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Güney Sudan'da Kuzeyden ayrılma konusunda yapılan referandumun sonuçlarını resmen kabul ettiğini duyurdu.
2012 - 23 gün önce Başyargıcı tutuklattığı için Hükümet karşıtı protestolar nedeniyle Maldivler Cumhurbaşkanı Muhammed Naşid istifa etti.
2013 - Zambiya'da gerçekleşen otobüs ve kamyon kazası nedeniyle en az 51 kişi öldü.
2014 - Rusya, Soçi'de Kış Olimpiyatları'nın açılış töreni gerçekleşti.

Doğumlar

1478 - Thomas More, İngiliz yazar ve devlet adamı (ö. 1535)
1812 - Charles Dickens, İngiliz yazar (ö. 1870)
1954 - Dieter Bohlen, Alman müzisyen

Ölümler

1881 - Henry B. Metcalfe, Amerikalı siyasetçi, ABD Temsilciler Meclisi üyesi (d. 1805)
1894 - Adolphe Sax, Belçikalı mucit (d. 1814)
1979 - Josef Mengele, Alman Nazi doktor (d. 1911)
2001 - Anne Morrow Lindbergh, Amerikalı yazar ve havacı (d. 1906)
2010 - İlhan Arsel, Türk akademisyen, senatör (d. 1920)
02-18-2024, 09:19 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 25
6 ŞUBAT


Olaylar

1695 - Padişah II. Ahmed'in ölümü ve II. Mustafa'nın tahta çıkışı.
1778 - Amerikan Bağımsızlık Savaşları esnasında Fransa, ABD´nin bağımsızlığını tanıdı.
1788 - Massachusetts, ABD'nin altıncı eyaleti oldu.
1920 - Son Osmanlı Mebusan Meclisi'nde, Mondros Mütarekesi'ne karşı direnme yanlısı Felah-ı Vatan Grubu kuruldu.
1921 - Ankara'da Hakimiyeti Milliye gazetesi, günlük olarak çıkmaya başladı.
1930 - İspanya'da siyasi tutuklular için genel af ilan edildi.
1933 - İngiltere'den Güney Afrika'ya ilk duraksız uçuş yapıldı.
1935 - İki kadın, Nezihe Muhittin ve Şaziye Berrin genel seçimlerde bağımsız olarak aday oldular.
1936 - Kış Olimpiyatları, Garmisch-Partenkirchen'de (Almanya) başladı. Türkiye ilk kez katıldı.
1951 - ABD'nin New Jersey eyaletinde bir yolcu treni devrildi: 85 kişi öldü, 500 den fazla yaralı var.
1952 - II. Elizabeth, babası VI. George'un ölümü üzerine İngiltere kraliçesi oldu.
1953 - Basın suçlarına sadece sivil mahkemelerin bakmasını öngören kanun tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Kanun gereği, gazeteciler artık Askeri Mahkemelerde yargılanmayacaklar.
1956 - Eskişehir'de faaliyet gösteren Pancar Kooperatifleri Bankası, Ankara'ya taşınarak Şekerbank adını aldı.
1958 - Münih havaalanı pistinde uçak kazası; Manchester United takımından 7 futbolcu (kaptan Roger Byrne, Mark Jones, Eddie Colman, Tommy Taylor, Liam Whelan, David Pegg ve Geoff Bent) öldü.
1959 - Texas Instruments çalışanlarından Jack Kilby, tümleşik devre (mikroçip) patenti için başvurdu.
1959 - Florida'daki Cape Canaveral uzay üssünde, Titan kıtalar arası balistik füzesinin test ateşlemesi başarılı oldu.
1967 - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın Batman Rafinerisi'nde grev başladı. Greve, Türkiye Petro Kimya Lastik İşçileri Sendikası (PETROL-İŞ) üyesi 1900 işçi katıldı.
1968 - Ereğli Kömürleri İşletmesi'nin Kozlu üretim bölgesindeki ocaklarda çalışan 4 bin işçi işbaşı yapmadı. Bu olay, akşam saatlerinde diğer bölgelere de sıçradı ve gece 10 bin işçi şehre yürüdü.
1968 - İlk televizyon oyunu olan Şair Evlenmesi, canlı olarak yayımlandı.
1968 - Kış Olimpiyatları, Grenoble'da (Fransa) başladı.
1972 - Türk Donanma Cemiyeti'nin Olağanüstü Genel Kurul toplantısında Cemiyetin, vakfa dönüştürülmesi kararlaştırıldı.
1974 - Türkiye Yazarlar Sendikası kuruldu.
1979 - 12 Mart döneminin İstanbul Siyasi Şube Müdürlüğünü yürüten Ilgız Aykutlu, kimliği belirlenemeyen iki kişinin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü.
1980 - Türkiye'nin Bern Büyükelçisi Doğan Türkmen, uğradığı suikast’tan yaralı olarak kurtuldu.
1981 - İstanbul Emniyet Müdür Muavini Mahmut Dikler, uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü.
1983 - "Lyon kasabı" lakaplı savaş suçlusu, eski Gestapo komutanı Klaus Barbie, 37 yıl önce işlediği suçlardan yargılanmak üzere Fransa'da mahkeme önünde.
1985 - Steve Wozniak, Apple Computer'dan ayrıldı.
1986 - Nokta dergisi'nin 2 sayısı toplatıldı. Derginin toplanan iki sayısında polis memuru Sedat Caner'in işkence itirafları yer almıştı. Aynı gün Başbakan Turgut Özal işkence iddialarını yalanladı ve "suimuamele var" dedi.
1988 - Basın Konseyi kuruldu.
1992 - İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemeleri (DGM) Başsavcısı Yaşar Günaydın ile koruması ve şoförü, silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
1996 - Birgenair’e ait Boeing 757 tipi uçak, Dominik Cumhuriyeti’ndeki Puerto Plata Havaalanı’ndan Frankfurt'a gitmek üzere havalanmasından kısa süre sonra tırmanma esnasında düştü. Kazada 13'ü mürettebat olmak üzere 189 kişi hayatını kaybetti
1998 - Afganistan'da 6.1 şiddetindeki depremde, 4 binden fazla kişi öldü.
1998 - Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin nüfusunun 62 milyon 610 bin 252 olduğu bildirildi.
1999 - Fransa'da başkent Paris'in 50 km yakınındaki tarihi Kraliyet Köşkü Rambouillet'de Belgrad Hükümeti ile Kosova arasında barış görüşmeleri yapıldı.
2000 - Tokyo'da Pan Pasifik Tenis Turnuvası düzenlendi. Finalde Martina Hingis, Fransız Sandrine Testud'u 2-0 mağlup etti. Bu galibiyetle Martina Hingis kariyerinin 27. tekler şampiyonluğunuda kazanmış oldu.
2001 - Ariel Şaron İsrail başbakanı oldu.2004 - Moskova metrosunda patlama; Çeçen ayrımcı grupların yaptığı tahmin edilen saldırıda 40 kişi öldü, 129 kişi yaralandı.

Doğumlar
1748 - Adam Weishaupt, Illuminati'nin kurucusu (ö. 1830)
1911 - Ronald Wilson Reagan, ABD'nin 40. başkanı (ö. 2004)
1912 - Eva Braun, Adolf Hitler'in eşi (ö. 1945)
1932 - François Truffaut, Fransız sinema yönetmeni (ö. 1984)
1945 - Bob Marley, Jamaikalı reggae müzisyeni (ö. 1981)

Ölümler
1695 - II. Ahmet, 21. Osmanlı İmparatorluğu padişahı (d. 1643)
1918 - Gustav Klimt, Avusturyalı sembolist ressam (d.1862)
1962 - Władysław Dziewulski, Polonyalı gökbilimci ve matematikçi (d. 1878)
2002 - Osman Bölükbaşı, Türk siyasetçi (d. 1913)
2002 - Max Perutz, Avusturyalı-İngiliz moleküler biyolog (d. 1914)
02-18-2024, 09:17 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 29
5 ŞUBAT

Olaylar

1869 - 78 kilogram ağırlığında ve %91'i saf altından oluşan, "Hoşgeldin Yabancı" adı verilen dünyanın en büyük altın külçesi, Avustralya'nın Victoria eyaletinde yerin birkaç santimetre altından çıkarıldı.
1877 - Mithat Paşa, sadrazamlıktan azledildi. Daha sonra Arabistan'da Taif zindanında boğduruldu.
1885 - Belçika kralı II. Léopold, Kongo'yu kendi kişisel mülkiyeti ilan etti.
1917 - Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, Başkan Woodrow Wilson'un vetosuna rağmen, Asyalıların ülkeye göçünü yasaklayan göçmen yasasını onayladı.
1919 - Charlie Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks, ve D.W. Griffith birlikte United Artists film şirketini kurdular.
1919 - Karakol Cemiyeti adlı direniş örgütü kuruldu.
1924 - Nezihe Muhittin'in Başkanlığında Türk Kadınlar Birliği kuruldu.
1924 - Greenwich gözlemevi saatbaşı sinyallerini yayınlamaya başladı.
1932 - İlk Türkçe hutbe Süleymaniye Camii'nde okundu.
1932 - İlk Türk tangosu olan Mazi Kalbimde Bir Yaradır, Seyyan Hanım tarafından ilk kez yorumlandı.
1933 - Atatürk, 1 Şubat'ta Bursa'da bir grubun, ezan ve kametin Türkçe okunmasını bahane edip, gösteri yapması üzerine Ege gezisini yarıda keserek Bursa'ya geldi.
1936 - Charlie Chaplin'in son sessiz filmi, Modern Zamanlar gösterime girdi.
1937 - Anayasa'nın 2. Maddesi'nde yapılan değişiklikle, 6 ilke Anayasa metnine girdi: Türkiye Devleti Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçı, Devletçi, Laik ve İnkılapçıdır. Resmi Dili Türkçedir. Makam Ankara şehridir.
1939 - Uludağ'da ilk kez kayak yarışmaları yapıldı.
1956 - Meriç ve Tunca nehirleri dondu; Yeşilköy ve Mecidiyeköy'e kurtlar indi ve İstanbul halkı ekmeksiz kaldı.
1958 - ABD hava kuvvetleri, Georgia eyaleti sahili açıklarında bir hidrojen bombası kaybetti. Bomba bulunamadı.
1958 - Cemal Abdülnasır, Birleşik Arap Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı olmak için aday gösterildi.
1958 - ABD Hava Kuvvetleri, Georgia eyaleti sahili açıklarında bir hidrojen bombası kaybetti. Bomba bulunamadı.
1959 - Birleşik Krallık, Türkiye ve Yunanistan arasındaki "Kıbrıs" konulu görüşmeler Zürih'te başladı.
1971 - Apollo 14, ay yüzeyine indi.
1972 - Bob Douglas, Basketball Hall of Fame'e seçilen ilk siyah Amerikalı oldu.
1973 - Güney Afrika'da 20 bin siyah işçi greve başladı.
1975 - ABD Kongresi'nin 11 Aralık 1974'te aldığı, Türkiye'ye silah ambargosu kararı uygulanmaya başlandı. Ambargonun gerekçesi, Türkiye'nin Temmuz-Ağustos 1974'te Kıbrıs'a askeri müdahalede bulunmasıydı.
1976 - Amerikan uçak firması Lockheed, Türkiye'de rüşvet verdiklerini açıkladı.
1993 - ANAP İstanbul milletvekili Adnan Kahveci, eşi ve kızı, Bolu-Gerede yakınlarında geçirdikleri trafik kazasında öldüler; Kahveci'nin oğlu, kazadan yaralı kurtuldu.
1994 - Saraybosna pazar yerinde havan mermisi patladı; 68 kişi öldü, 200 kişi yaralandı.
1988 - Manuel Noriega'ya kaçakçılık ve para aklama suçlarından dava açıldı.
1988 - Yunan uyrukluların Türkiye'de bulunan gayrimenkulleri üzerindeki haklarını donduran 1964 tarihli kararname kaldırıldı.
1993 - ANAP İstanbul milletvekili Adnan Kahveci, eşi ve kızı, Bolu-Gerede yakınlarında geçirdikleri trafik kazasında öldüler; Kahveci'nin oğlu, kazadan yaralı kurtuldu.
1994 - Bosna Savaşı sırasında Markale Pazar yerinde bomba patladı; 68 kişi öldü, 144 kişi yaralandı.
2007 - Amerikalı astronot Sunita Williams, Uluslararası Uzay İstasyonunun soğutma sistemini tamir etmek amacıyla yaptığı 22 saat 27 dakikalık uzay yürüyüşle "en uzun uzay yürüyüşünü yapan kadın" oldu.

Doğumlar

1804 - Johan Ludvig Runeberg, Finlandiya İsveçlisi şair (ö. 1877)
1914 - William Burroughs, Amerikalı roman ve deneme yazarı (ö. 1997)

Ölümler

1946 - George Arliss, İngiliz aktör (d. 1868)
1967 - Violeta Parra, Şili'li folk müziği sanatçısı (d. 1917)
1993 - Adnan Kahveci, siyasetçi (d. 1949)
2006 - Cemal Kutay, tarihçi ve yazar (d. 1909)
2014 - Carlos Borges, Uruguaylı futbolcu (d. 1932)
02-18-2024, 09:15 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 23
4 ŞUBAT

Olaylar


211 - Roma İmparatoru Septimius Severus öldü. İmparatorluk, kavgacı ve huysuzlukları ile bilinen iki oğluna kaldı: Caracalla ve Publius Septimius Geta.
1783 - Amerikan İç Savaşı: İngiltere ABD ile olan düşmanlığına son verdiğini resmen ilan etti.
1789 - George Washington, ABD'nin ilk başkanı seçildi.
1794 - Fransa tüm sömürgelerinde köleliği yasakladı.
1899 - Filipinler - ABD savaşı başladı.
1902 - Paris'te, Birinci Jön Türk Kongresi yapıldı.
1917 - İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin önde gelen isimlerinden Talat Paşa, sadrazam oldu.
1923 - Lozan Konferansı, tarafların uzlaşamamaları nedeniyle kesildi.
1926 - İskilipli Mehmed Âtıf'ın idamı.
1927 - İngiliz Malcolm Campbell "Bluebird" adlı otomobili ile saatte 281,4 km hız yaparak dünya rekoru kırdı.
1928 - Avusturyalı Naziler, siyahi sanatçı Josephine Baker'i protesto etti.
1932 - Kış Olimpiyatları Lake Placid'de (New York) başladı.
1936 - Radyum E sentetik olarak elde edilmiş ilk radyoaktif element oldu.
1945 - Birleşik Krallık, Rusya ve ABD'nin bir araya geldiği Yalta Konferansı'nda 1 Mart'a kadar Almanya ve Japonya'ya savaş ilan eden devletlerin San Francisco'da yapılacak konferansa katılmalarına ve BM'ye kurucu üye olabilmeleri kararlaştırıldı.
1947 - Hatay ilinde yer adlarının Türkçeleştirilmesine karar verildi.
1947 - Isparta Senirkent'te, Jandarmanın bazı vatandaşlara işkence yaptığı ortaya çıktı.
1948 - Daha sonraları Sri Lanka adını alacak olan Seylan, İngiliz Milletler Topluluğu'ndan ayrıldı.
1948 - Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Valilik ve Belediye Başkanlığının ayrılmasına ilişkin kanun kabul edildi.
1954 - İstanbul'da yakacak, et, ekmek ve çeşitli gıda maddeleri sıkıntısı bir türlü önlenemiyor. İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Fahrettin Kerim Gökay, bugün bir açıklama yaparak halktan yardım istedi.
1956 - Fazıl Hüsnü Dağlarca, Yedi Tepe Şiir Armağanı'nı kazandı. Şair, bu ödülü Asu adlı şiir kitabıyla aldı.
1957 - İlk nükleer denizaltı olan USS Nautilus (SSN-571), yüzeye hiç çıkmadan 60.000 deniz mili katederek, Jules Verne'in ünlü romanı "Denizler Altında Yirmi Bin Fersah"taki hayali Nautilus denizaltısının dayanıklılığı hayata geçirmiş oldu.
1964 - 20 Mayıs 1963 ayaklanması sanıklarından Talat Aydemir, Fethi Gürcan, Osman Deniz ve Erol Dinçer'in ölüm cezaları, TBMM'nde onaylandı.
1966 - All Nippon Havayollarına ait bir Boeing 727, Tokyo körfezine düştü: 133 kişi öldü.
1969 - Yaser Arafat, Filistin Kurtuluş Örgütü'nün liderliğine getirildi.
1974 - Türkiye Yazarlar Sendikası kuruldu.
1975 - Türkiye çapında 1,5 saat süreyle elektrik kesintisi uygulanmaya başlandı.
1976 - Guatemala ve Honduras'taki 7,5 şidettindeki depremde 22.778 kişi öldü.
1976 - Kış Olimpiyatları Innsbruck'ta (Avusturya) başladı.
1980 - Ebu'l-Hasan Beni Sadr, İran İslam Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.
1981 - Gro Harlem Brundtland, Norveç'in ilk kadın Başbakanı oldu.
1981 - İngiltere'de Margaret Thatcher, özelleştirme çalışmalarının hızlandırıldığını açıkladı.
1985 - Başbakan Turgut Özal, resmi bir ziyaret için Cezayir'e gitti. Cezayir'i ziyaret eden ilk Türk Başbakanı olan Turgut Özal, 1958'de Birleşmiş Milletler'de Cezayir'in bağımsızlığı aleyhinde oy kullanan Türkiye'nin hatalı olduğunu açıkladı.
1987 - Yazar Aziz Nesin, kendisine 'vatan haini' dediği için Cumhurbaşkanı Kenan Evren aleyhine tazminat davası açtı.
1992 - Hugo Chávez, Venezüella Cumhurbaşkanı Carlos Andrés Pérez'e karşı, başarısızla sonuçlanan bir darbe girişiminde bulundu.
1997 - Sincan Belediyesi'nin 2 Şubat'ta düzenlediği "Kudüs Gecesi"nin ardından, 15 tank ve 20 askerî zırhlı personel taşıyıcısı, Sincan'dan geçerek Yenikent'teki tatbikat alanına gitti.
1998 - Afganistan'da 6,1 şiddetinde deprem: 5.000 den fazla kişi öldü.
2000 - Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Yunanistan'a gitti. Cem, 40 yıl sonra Yunanistan'ı resmen ziyaret eden ilk Türk Dışişleri Bakanı oldu.
2003 - Yugoslavya Federal Cumhuriyeti'nin yeni adı Sırbistan-Karadağ oldu. 3 Haziran 2006'da Karadağ'ın bağımsızlığını ilan etmesiyle, Sırbistan ve Karadağ iki bağımsız devlet haline geldi.
2004 - Facebook kuruldu.
2005 - İzmir Folklor Derneği kuruldu.
2005 - Ukrayna'da yakalanan Bahçelievler katliamı sanıklarından Haluk Kırcı, Türkiye'ye iade edildi.
2006 - Filipinler'in başkenti Manila yakınlarındaki bir stadyumda meydana gelen izdihamda 88 kişi öldü, 280 kişi yaralandı.
2007 - Diyarbakır'da yıkım kararı verilerek boşaltılan bir bina çöktü; enkaz altından beş kişinin cesedi çıkarıldı, bir kişi kurtarıldı

Doğumlar

1871 - Friedrich Ebert, Almanya'nın ilk cumhurbaşkanı (ö. 1925)
1881 - Fernand Léger, Fransız heykeltıraş (ö. 1955)
1897 - Ludwig Erhard, Federal Almanya şansölyesi (ö. 1977)
1902 - Charles Lindbergh, Birleşik Amerikalı pilot (ö. 1974)

Ölümler

1781 - Josef Mysliveček, Çek besteci (d. 1737)
1871 - Şeyh Şamil, Kuzey Kafkasya halklarının Avar kökenli politik ve dini önderi (d. 1797)
1928 - Hendrik A. Lorentz Hollandalı fizikçi (d. 1853)
2006 - Oktay Sözbir, Türk tiyatro sanatçısı (d. 1943)
2011 - Iannis Xenakis, Yunan asıllı Fransız besteci (d. 1922)
Fotoğraf açıklaması yok.
02-18-2024, 09:14 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 26
3 ŞUBAT

Olaylar

1451 - Osmanlı padişahı II. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) tahta geçti.
1509 - Portekiz İmparatorluğu Donanması ile Osmanlı, Venedik ve Ragusa destekli Memlûk Sultanlığı, Gucerat Sultanlığı ve Kalkülta Krallığı birleşik donanması arasında, Diu Muharebesi gerçekleşti.
1690 - Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kâğıt para Massachusetts'de kullanılmaya başlandı.
1783 - Amerikan Bağımsızlık Savaşı: İspanya ABD'yi resmen tanıdı.
1807 - Napolyon Savaşları: Birleşik Krallık Montevideo'yu İspanyol İmparatorluğu'ndan ele geçirdi.
1815 - İlk peynir fabrikası, İsviçre'de kuruldu.
1880 - İdare-i Mahsusa işçileri greve çıktı.
1916 - Kanada Ottawa'daki parlamento binası yandı.
1917 - I. Dünya Savaşı: ABD, Almanya ile diplomatik ilişkilerini kesti.
1928 - Hutbe, İstanbul'da Türkçe okunmaya başlandı.
1930 - Türk-Fransız Dostluk Antlaşması imzalandı.
1930 - Vietnam Komünist Partisi Hong Kong'da kuruldu.
1931 - Menemen Olayı hükümlülerinden 27 kişi bugün idam edildi.
1931 - Yeni Zelanda'da deprem: 258 kişi öldü.
1933 - Ankara-İstanbul arasında ilk deneme uçuşu yapıldı.
1934 - Atina'da, Türkiye, Romanya, Yunanistan ve Yugoslavya arasında Balkan Paktı imzalandı.
1957 - İzmir açıklarında Amerikan Hawel Lykes şilebiyle çarpışan "İzmir" yolcu gemisi battı. 244 yolcusu bulunan gemide, 4'ü yolcu 5 kişi öldü.
1960 - Birleşik Krallık Başbakanı Harold Macmillan dekolonizasyon politikasını simgeleyen "Değişim Rüzgârı" konuşmasını yaptı.
1962 - Amerika Birleşik Devletleri, Küba mallarına ambargo koydu.
1966 - SSCB'nin insansız uzay aracı Luna 9, ay yüzeyine indi.
1969 - Yaser Arafat, Filistin Millî Kongresi Başkanlığına atandı.
1971 - 11 OPEC ülkesi, petrol alıcısı ülkeleri fiyatları artırmakla tehdit etti.
1972 - İran'da tahmini olarak 4000 kişinin ölümüne yol açan bir kar fırtınası başladı.
1973 - Türkiye'de Polise elektrikli coplar verildi.
1975 - Kıbrıs Türk Havayolları, Türkiye-Kıbrıs seferlerini başlattı.
1977 - Bir süredir kayıp olan İstanbul Teknik Üniversite (İTÜ) öğrencisi Zeki Erginbay, ölü olarak bulundu.
1980 - İstanbul'da dur ihtarına uymayan bir Fransız turist öldürüldü.
1984 - Türkiye'de Sağlık Bakanlığına bağlı tüm hastane ve doğumevlerinde kürtaja izin verildi.
1998 - Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (İLO) "Çocuk İşçi Çalıştırmayı Yasaklayan" iki maddesine imza attı.
2002 - Afyon'da merkez üssü Sultandağı olan 6 büyüklüğündeki depremde 43 kişi öldü, 318 kişi yaralandı.
2007 - Irak'ın başkenti Bağdat'ta bir pazar yerinde 135 kişinin ölümüne yol açan bir bombalı saldırı meydana geldi.
2008 - Almanya'nın Ludwigshafen kentinde, Türk ailelerin yaşadığı binada çıkan yangında beşi çocuk, dokuz Türk öldü.
2011 - Ankara Ostim'de 2 ayrı fabrikada patlama meydana geldi.

Doğumlar

1795 - Antonio José de Sucre, Güney Amerikalı devrimci önder, Bolivya cumhurbaşkanı (ö. 1830)
1809 - Felix Mendelssohn Bartholdy, Alman besteci (ö. 1847)
1821 - Elizabeth Blackwell, Amerikalı tıpçı (ö. 1910)
1874 - Gertrude Stein, Amerikalı yazar (ö. 1946)
1909 - Simone Weil, Fransız yazar, filozof (ö. 1943)

Ölümler

1451 - II. Murat, Osmanlı padişahı (d. 1404)
1468 - Johannes Gutenberg, Alman yayımcı (d. 1398)
1924 - Woodrow Wilson, ABD'nin 28. başkanı (d. 1856)
1961 - Sadettin Kaynak, Türk besteci (d. 1895)
1997 - Bohumil Hrabal, Çek yazar (d. 1914)