Forumki.Com Portal
Portal
04-23-2023, 04:34 PM
Yorumlar : 1 • Okunma : 164
😊
🌼
Kadınlara göre erkekler "Boş" konuşuyor. 🙄
Erkeklere göre de kadınlar "Çok" konuşuyor. 😒
Demek ki insanoğlu "Çok Boş" konuşuyor. 😁
🌼
Neyse ortalığı karıştırmaya
          gelmedim 😁
Beraber Bi’Kahve ☕️ İçmeye Geldim 😁
Afiyet Bal 🍯 Şeker Olsun Sevgiler
04-23-2023, 04:33 PM
Yorumlar : 1 • Okunma : 149
Lisanı ağızda değil,
lisanı gönülde olanlara yar et bizi

Tebessümü simasında olan...ı değil, tebessümü gönül de olanlara kat bizi

Aşkı tende sananı değil,
aşkı ruhun da can bilenlere arat bizi!

Mevlâna Celaleddin Rumi

💜  💜
04-22-2023, 08:51 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 118
🇹🇷 DEĞERLİ SAYFA DOSTLARIM🇹🇷
ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK 
BAYRAMI HAFTASI KUTLU OLSUN 🇹🇷
Edirne'den Kars'a , 
'ÖNCE VATAN' Diyen Herkese Selam Olsun ... 
Ne Mutlu Türk’üm Diyene 
FORUM-Kİ 🇹🇷
04-22-2023, 08:49 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 131
Sayfamın Değerli Takipçileri Üyeleri
Ramazan Bayramı Münasebetiyle Depremde Hayatını Kaybeden Deprem Şehitlerimizi Saygıyla Anıyor Dualarımızı Gönderiyoruz. Mekanları Cennet Olsun 🤲

Bir bayram sabahına hüzünlü uyandık!.
Önceki bayramlardan farklı bir bayram bu bayram...😞
Bayram; Bazen eski anılara dalıp gidişimiz, bazen keşke yanında olsam dediklerimiz.
Yanımızda olanlara şükretsek de, çoğu zaman içimiz buruk özlediklerimiz.
En buruk Bayramlardan birini yaşıyoruz. Yaralıyız bir o kadar eksiğiz bu bayram.☹️
Uzaklarımızın yakın olduğu, çocukların gözlerinin içinin güldüğü, sevdiklerimizle birlikte  huzur ve esenlik dolu bir gelecek umuduyla nice güzel bayramları kutlamak dileğiyle.
İyi bayramlar. Sevgiler Saygılar
04-22-2023, 08:47 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 111
🍃🌼🍃
"Kim oynadı bu mutluluğun ayarıyla yine görüntü var ses yok..."
🍃🌼🍃
Diye söylemiş Üstad...
🍃🌼🍃
Mutlu Keyifli Vakitler Buyrun Lütfen
Afiyet Bal Şeker Olsun Sevgiler ☕️
🍃🌼🍃 

Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme...
Nereden bilebilirsin hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?

Şems-i Tebrizi
***
04-01-2023, 06:49 PM
Yorumlar : 0 • Okunma : 129
Melatonin Etki Mekanizmaları ve Terapötik Gerekçe

Obezite salgınıyla ilişkili uyku bozukluklarının artan prevalansı ile melatonine, etki mekanizmasına ve terapötik etkilerine büyük bir ilgi yeniden başlamıştır. Uyku bozuklukları, etiyolojisi ne olursa olsun, doktorlar ve diğer sağlık hizmeti sağlayıcıları tarafından sıklıkla karşılaşılmaktadır. Hastalık Kontrol Merkezi'nden (CDC) elde edilen verilere göre, yaklaşık 70 milyona kadar İnsanın, genellikle obezite, diyabet, hipertansiyon ve artmış kardiyovasküler risk ile ilişkili kronik uyku problemlerinden muzdariptir. 

Obezite ile birlikte genel popülasyonda giderek yaygınlaşsa da, uyku bozuklukları orantısız bir şekilde şiddetlidir ve azınlık popülasyonları arasında artmış kardiyovasküler risk ile ilişkilidir. Uyku bozuklukları ayrıca demanslar, kronik ağrı, akıl hastalığı ve gastrointestinal bozukluklar dahil olmak üzere diğer komorbiditelerle de sıklıkla ilişkilidir. Ne yazık ki, yüksek prevalansa ve ciddi sağlık sonuçlarına bakılmaksızın, uyku bozuklukları sıklıkla teşhis edilmemekte ve büyük ölçüde yetersiz tedavi edilmektedir. Bu nedenle, ileri uyku fazı sendromu (ASPS), vardiyalı çalışma uyku bozukluğu ve jetlag gibi belirli sirkadiyen ritim uyku bozuklukları tiplerini uygun şekilde teşhis etmek ve tedavi etmek çok önemlidir.


Melatoninin insan vücudundaki çeşitli hücreler üzerinde etkileri olmasına rağmen, uykuyu teşvik edici eylemleri çoğunlukla suprakiazmatik çekirdeğe (SCN; ana saat), özellikle melatonin reseptörleri (MT1 ve MT2) üzerindeki geri bildiriminden kaynaklanır. SCN üzerinde çalışarak melatonin, ritmin hem fazını hem de amplitüdünü etkileyerek sirkadiyen ritmi senkronize etmeye yardımcı olur. Nöronal ateşlemenin MT1 reseptörleri yoluyla baskılandığı, oysa MT2 reseptörlerinin faz kaymasından sorumlu olduğu öne sürülmüştür. Bu nedenle, melatonin ve ilgili bileşiklerle tedavi sıklıkla araştırılmıştır ve bilimsel araştırmalar için bir ilgi konusudur.


Melatonin bazen uyku bozukluğu olan hastalara reçete edilir ve jet lag] ve yaşlılarda uykusuzluk gibi bazı uyku bozukluklarının tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir . Brzezinski ve diğerleri tarafından gerçekleştirilen bir meta-analiz çalışmasında. 2005 yılında sadece uykusuzluğu olan hastalarda yapılan 15 çalışmayı içeren çalışmada, melatonin tedavisinin uykuya başlama gecikmesini önemli ölçüde azalttığı, uyku etkinliğini artırdığı ve uyku süresini artırdığı gösterilmiştir. Ek olarak, Ferracioli-Oda ve diğerleri (2013) tarafından gerçekleştirilen yakın tarihli bir meta-analizde, melatoninin plaseboya kıyasla uykuya başlama gecikmesini önemli ölçüde azalttığı ve toplam uyku süresini artırdığı yine bulundu. Ayrıca, uyku bozuklukları yaşayan ve eksojen melatonin ile iyileşme gösteren yaşlı uykusuzluk hastaları ve Alzheimer hastalığı olan hastaları içeren klinik deneyler de vardır.
04-01-2023, 06:10 PM
Yorumlar : 0 • Okunma : 162
Melatonin, epifiz bezi tarafından sentezlenen ve karanlığa tepki olarak salınan bilinen tek hormondur, bu nedenle "karanlık hormonu" adı verilmiştir. Melatonin, omurgalılardaki organizmalara sirkadiyen ve mevsimsel bir sinyal sağlar. Melatonin, bir dizi enzimatik reaksiyon yoluyla serotoninden (triptofandan yapılır) üretilir. Yoldaki son iki adım, arilalkilamin N-asetiltransferaz (AANAT) enzimi tarafından katalize edilen serotoninin N-asetilserotonine (NAS) dönüştürülmesini ve ardından N-asetilserotoninin hidroksil-indol-O-metiltransferaz enzimi tarafından katalize edilen melatonine dönüştürülmesini içerir. (HIOMT)

Pineal bez, postganglionik liflerden girdi alır, bu da noradrenalin salınımına ve siklik AMP üretiminin artmasına yol açar, böylece yukarıda belirtilen ve melatonin üretimi için kritik olan AANAT enzimini aktive eder. Nörohormon melatonin epifiz bezinde depolanmaz, bunun yerine kan dolaşımına salınır ve tüm vücut dokularına nüfuz edebilir. "Karanlığın" epifiz bezini melatonin salgılaması için uyardığına, oysa ışığa maruz kalmanın bu mekanizmayı engellediğine dikkat etmek önemlidir.

İlginç bir şekilde epifiz bezi, embriyolojik olarak beynin bir parçası iken, kan-beyin bariyerinin dışında yer alır ve ana kaynağı sempatik innervasyona sahip olduğu için merkezi sinir sistemi ile olan bağlantılarını kaybeder. Bu belki de epifiz bezinin yüksek melatonin üretimine ve karanlığa tepki olarak salgılanmasına yol açan büyük miktarda triptofan alma kabiliyetini açıklar. Bu süreç ayrıca, hücre zarlarından kolayca yayılan ve kan beyin bariyerini (BBB) ​​geçen plazma melatonin seviyelerinde 10-20 kat artışa yol açan erken enzimatik bozunmaya karşı göreli koruma sağlar
04-01-2023, 05:38 PM
Yorumlar : 0 • Okunma : 146
Merhaba Arkadaşlar iyi Forumlar Dilerim
03-16-2023, 07:40 PM
Yorumlar : 0 • Okunma : 240
Sevdik.Net Domain Satışda
3 Yaşında Domain 
Kayıt Edici Kuruluş : Isimtescil Bilisim A.S.
Kayıt Tarihi : 2020
Bitiş Tarihi : 2023-5
Domain Sohbet & Chat Sektöründe Kullanılmıştır.
Domain Satış için İstenilen Fiyat : 500 TL
03-16-2023, 07:34 PM
Yorumlar : 0 • Okunma : 240
Huzunlu.Com Domain Satışta
13 Yaşında Domain 
Domain Bilgileri
Domain Adı : Huzunlu.Com
Kayıt Edici Kuruluş : Isimtescil Bilisim A.S.
Kayıt Tarihi : 2009
Bitiş Tarihi : 2023-11
Sohbe & Chat Sektöründe Kullanılmıştır.
Domain Satış için İstenilen Fiyat : 750 TL