You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Almanya Gezi Rehberi

Almanya Gezi Rehberi

⭐⭐⭐Administrator⭐⭐⭐
Almanya Gezi Rehberi
Almanya Gezi Rehberi 
Tarihi yapıları, kültürel dokusu, modern şehir hayatı, küçük kasabaları ve geniş ormanları ile eşsiz bir yer olan Almanya, kıtanın en güçlü ekonomiye sahip ülkesidir. Tarih, sanat, kültür ve doğal güzellik denildiğinde akla ilk gelen ülkelerden biri olan Almanya, tatil yapmak için de ideal bir yerdir. Almanya hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve gezi planınızı kolayca organize etmek için rehberimize göz atabilirsiniz.

Almanya Hakkında Genel Bilgiler

Bulunduğu Kıta: Avrupa
Başkenti: Berlin
Ülke Kodu: DE
Resmi Dili: Almanca
Yüz Ölçümü: 357.386 km²
GMT ile arasındaki fark: GMT+1
Telefon Kodu: +49
Alan adı uzantısı: .de
Para Birimi: Euro
Almanya Başkenti
Almanya’nın başkenti, kültürel ve tarihi anlamda dünyanın en önemli kentlerinden biri olan Berlin’dir.

Almanya Para Birimi
Ülkenin resmi para birimi Euro’dur.

Resmi Dili
Ülkenin resmi dili Almancadır.

Konumu
Orta Avrupa'da yer alan Almanya, 357.386 km² yüz ölçüme sahiptir. Almanya’nın kuzeyinde Danimarka, Baltık Denizi ve Kuzey Denizi; doğusunda Çek Cumhuriyeti ve Polonya; güney bölümünde İsviçre ve Avusturya; batısında da Belçika, Fransa
Yerel Saat
(GMT+1) saat diliminde bulunan Almanya’nın yerel saati, Türkiye’den iki saat geridedir.

Bitki örtüsü
Ülkenin üçte biri ormanlık alanlarla kaplıdır. Geniş ormanların büyük bir bölümü güneyde bulunur. Kuzeye; otsu bitki örtüsü, kumul alanlar ve turba araziler hâkimdir. Orta ve yüksek kesimlerde ise baskın bitki örtüsü, meralar ve çalılıklardır.
Geçim kaynakları
Dünyanın en büyük dört ekonomisinden biri olan Almanya, Japonya’dan sonra en fazla ihracat yapan ülke olma özelliğine de sahiptir. Dış ticaret, endüstriyel üretim, otomotiv, gıda, tarım, hayvancılık ve turizm, ülkenin başlıca gelir kaynakları arasında gösterilebilir.
Almanya’ya Nasıl Gidilir?
Türkiye’den Almanya’ya hava ve kara yolu ile ulaşım sağlanabilir. Hızlı ve konforlu olmasından dolayı Almanya ile Türkiye arasındaki yolculukların büyük bir çoğunluğu hava yolu ile gerçekleştirilir. İstanbul ile Berlin arası yaklaşık 740 km’dir. Uçak ile yapılan yolculuklar ortalama 2 saat 10 dakika sürer. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya başta olmak üzere çok sayıda uluslararası havaalanından Almanya’ya doğrudan uçuşlar düzenlenmektedir. Yılın hemen hemen her döneminde Türkiye’den Düsseldorf, Berlin, Köln, Stuttgart, Frankfurt, Münih, Hamburg ve Nürnberg şehirlerine günlük uçak bileti bulunabilir.
Almanya’da Ulaşım İmkânları
Toplu taşıma, Almanya’nın kentsel bölgelerinde ve büyük şehirleri birbirine bağlayan güzergâhlarında oldukça hızlı ve verimli bir şekilde çalışır. Almanya'daki toplu taşıma araçlarının büyük bir çoğunluğu birbirine entegre edildiği için küçük şehirlerde dâhi araçsız seyahat edilebilir. U-Bahn (metro), S-Bahn (banliyö ekspres treni), tramvay hatları (Straßenbahn) ve otobüsler ile şehirlerin bir noktasından diğerine pratik bir şekilde erişim sağlanabilir. Hızlı ve pratik bir seyahat için taksi duraklarından veya araç kiralama şirketlerinden yararlanmak da mümkündür.
Almanya Havaalanına Ulaşım
Almanya’da havaalanına ulaşım çoğunlukla otobüs, metro ve taksi ile sağlanır. Şehrin önemli noktalarından hareket eden shuttle hizmetleri de yolcular tarafından tercih edilen başlıca havaalanı ulaşım araçları arasında yer alır. Ayrıca VIP taşımacılık hizmeti sunan çok sayıda firma, premium araçlar ile havaalanından istediğiniz yere ulaşmanıza destek olur.
Almanya'da Gezilecek Yerler
Özenle korunmuş tarihi yapıları, göz alıcı katedralleri, Orta Çağ döneminden izler taşıyan Gotik kasabaları, geleneksel kent pazarları, müzeleri, eğlenceli festivalleri ve büyük fuarları ile yıl boyunca ziyaretçi akınına uğrayan Almanya’da çok sayıda gezilip görülebilecek yer bulunur. Almanya'nın kültürel, turistik özellikleri ve iş merkezi oluşlarıyla öne çıkan en gözde şehirlerine yakından göz atabilirsiniz.

Bamberg
Bir zamanlar imparatorluk şehri olan Bamberg, Bavyera'nın kuzeyinde yer alır. UNESCO Dünya Kültür Mirası içinde bulunan bu ufak şehir; görkemli yapıları, tarihi dokusu, iç içe geçmiş su kanalları ve mükemmel manzarası ile Almanya’nın en önemli turistik lokasyonları içinde gösterilir. Regnitz Nehri'nin ortasına inşa edilen eski belediye binası, taş köprü, Bamberg Katedrali ve küçük Venedik evleri şehrin en çok ziyaret edilen yerleri arasında öne çıkar.
Berlin
Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, hareketli gece hayatı ve dünyanın her yerinden ziyaretçi çekmeyi başaran kültürel etkinlikleri ile bilinir. Berlin'in tüm yıla yayılan kültürel takvimi; festivaller, konserler ve partilerle dolup taşar. Brandenburg Kapısı, Checkpoint Charlie, Kaiser Wilhelm Anıt Kilisesi, Berlin duvarının kalıntılarının sergilendiği East Side Gallery ve yeni Reichstag binası, şehirde görülmeye değer yerler arasında başı çeker.

Berlin gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Berlin Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığın 10 Ayrıntı
Berlin Gece Hayatı Rehberi: Berlin’in En Ünlü Gece Kulüpleri
Frankfurt
Frankfurt, her yıl çok sayıda uluslararası ticaret fuarına ev sahipliği yapar. Yılda ortalama 80 fuar ve serginin düzenlendiği şehirde yüksek binalar ve modern mimari yapılar dikkat çeker. Şehrin alışveriş merkezi Hauptwache ve eski kent merkezi Römerberg, Frankfurt’ta gezilip görülmesi gereken başlıca yerler arasında bulunur.
Hamburg
Almanya’nın en kalabalık ikinci şehri olan Hamburg; yüksek yaşam standartlarına, kozmopolit bir yaşam tarzına ve muhteşem bir mimariye sahiptir. Büyük bir liman şehri olan Hamburg’da Orta Çağ'da inşa edilen ticari yapılara ait izler günümüzde de görülebilir. St. Michael Kilisesi, tarihi belediye binası, botanik bahçe, geleneksel yarı ahşap evlerin bulunduğu birkaç caddeden biri olan Deichstrasse bölgesi ve gece hayatı ile ünlü Reeperbahn Mahallesi, şehrin başlıca cazibe merkezleri arasında yer alır.

Hamburg gezisi için daha fazla ilham almak isterseniz Pegasus Blog'a göz atabilirsiniz.

Hamburg’u Hamburg Yapan 7 Yer
Heidelberg
Almanya’nın güney batısında bulunan Heidelberg; benzersiz konumu, kültürel şehir hayatı ve doğal yapısı ile dikkat çeker. Şehir, Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Heidelberg Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapar. Neckar Nehri'nin dar ve pitoresk yolları üzerinden eski kent merkezine yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Hareketli ana cadde, yaya dostu oluşuyla alışveriş yapmak için idealdir. Dünyaca ünlü kale, şüphesiz Heidelberg'in en dikkat çeken yapılarından biridir.
Köln
Almanya’nın en büyük dördüncü kenti olan Köln; modern alışveriş merkezleri, eğlenceli gece hayatı ile görülmeye değer bir şehirdir. Ren Nehri çevresine kurulan kent, medya ve endüstri kuruluşları anlamında da ülkenin en önemli şehirlerinden biri olarak kabul görür. Tam anlamıyla bir Gotik mimari şaheseri olan Köln Katedrali, Almanya’nın en ünlü yapıları içinde yer alır. Çikolata Müzesi’nin ve Kolumba Müzesi’nin de Köln'de gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması önerilir.
Tatilin Her Haline Uyan Köln Sofraları
Romantizmde Paris’e Rakip Var! Köln Romantizm Rehberi
Leipzig
Tarihi, ticari ve kültürel açıdan önemli bir kent olan Leipzig, Almanya tarihinin unutulmaz anlarına tanıklık etmiştir. Johann Sebastian Bach, bugün şehrin en önemli yerlerinden biri olan St. Thomas Kilisesi'nde Koro şefliği yapmıştır. Felix Mendelsohn, en önemli eserlerinden bazılarını Leipzig’de bestelemiştir. Goethe'nin en büyük eserlerinden biri olan Faust'taki meşhur bar sahnesine ilham verdiği söylenen opera binası, Leipzig’de bulunmaktadır. Leipzig Hayvanat Bahçesi, Bach Müzesi ve Auerbach mahzeni de şehrin diğer önemli turistik yerleri içinde sıralanabilir.
Münih
Resmi olarak 1158 yılında kurulan Münih şehri, 1503'ten beri Bavyera'nın başkenti olarak kabul edilir. Almanya’nın en büyük üçüncü şehri olan Münih, ülkenin en büyük eyaletlerinden biri olan Bayern’de yer alır. Müzelere ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan şehir merkezine yürüyerek kolayca ulaşılabilir. Büyüleyici eski şehir; Rönesans, Barok, Gotik ve neo-klasik tarz mimarinin en güzel örneklerine ev sahipliği yapar. Şehir merkezinde Marienplatz olarak adlandırılan geniş bir kafe ve restoran alanı bulunur. Marienplatz Meydanı’nın yakınında yer alan Altes Rathaus (Eski Belediye Sarayı) ve Neues Rathaus (Yeni Belediye Sarayı) şehrin en önemli turistik lokasyonları içinde gösterilebilir.
Stuttgart
Ülkenin tarihi, kültürel ve sanatsal anlamda en önemli şehirlerinden biri olan Stuttgart’ta, ekonomik ve endüstriyel faaliyetler yoğundur. Rönesans tarzı ile bilinen Altes Schloss (eski kale), Barok tarzı ile öne çıkan Neues Schloss (yeni kale) ve şehrin en modern yapılarından biri olan Mercedes-Benz Müzesi, Stuttgart’ta gezilip görülebilecek başlıca yerler arasında bulunur.
 Almanya’da Nerede Kalınır?
Almanya’da bütçenize ve beklentilerinize uygun çok sayıda konaklama seçeneği vardır. Uluslararası yıldız derecelendirme sistemini kullanan Almanya’da, bir yıldızlı mütevazı bir otelden beş yıldızlı ultra lüks bir otele kadar oldukça geniş bir yelpaze içinden seçim yapabilmek mümkündür. Yıldızlı şehir otelleri, kamp alanı motelleri, kiralık evler ve pansiyon tipi oteller, Almanya’daki başlıca konaklama seçenekleri içinde gösterilebilir.
Almanya’da Ne Yenir?
Gastronomi anlamında Fransa, İspanya veya İtalya kadar çeşitliliğe sahip olmasa dâhi geleneksel Alman mutfağında, oldukça lezzetli yemekler de bulunabilir. Alman makarnası (spatzle), sosisli sandviç, patates kavurması (Bratkartoffeln), sığır yahnisi (Sauerbraten), Alman usulü şinitzel, biftek sarması (Rouladen) Almanya’da deneyimleyebileceğiniz başlıca lezzetler arasında yer alır. Ülkede Türkiye'den giden göçmen nüfusu da bir hayli kalabalık olduğu için her şehirde Türk yemekleri yapan restoranlara rastlayabilirsiniz.
Almanya’dan Ne Hediye Alınır?
Almanya’da sevdikleriniz için alabileceğiniz çok sayıda hediyelik eşya türü bulunmaktadır. İlginç bir hatıra olması adına orijinallik sertifikasıyla sunulan Berlin duvarı kalıntılarını satın alabilirsiniz. Porselen ve metal işçiliği ile üretilen renkli bira bardakları, Bavyera’nın geleneksel kıyafetleri, ahşap işçiliği ile şekillendirilen guguklu duvar saatleri, cam şişe içine yerleştirilen dekoratif gemiler ve birbirinden lezzetli Alman çikolataları ülkeden dönmeden önce alabileceğiniz başlıca hediyelik eşyalar arasında sıralanabilir.
Almanya’ya Ne Zaman Gidilir?
Almanya, tipik karasal iklime sahip ülkeler arasında bulunur. Genel olarak yazları sıcak ve ılıman, kışları ise soğuk ve kar yağışlı olarak geçer. Hava sıcaklıklarının 20 ila 30 °C arasında değiştiği Mayıs ve Eylül ayları arası, Almanya’ya gitmek için tercih edilebilecek en ideal dönemlerden biridir.
Almanya Gece Hayatı
Berlin, Frankfurt, Münih, Hamburg ve Köln gibi büyük şehirlerde gece hayatı oldukça aktiftir. Ünlü DJ’lerin sahne aldığı, gece boyu dans edebileceğiniz elektronik müzik ağırlıklı kulüpler, Almanya’nın hareketli gece hayatını özetler.
Almanya'ya Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler
Almanya’da pazar günleri tüm alışveriş yerleri ve dükkânlar kapalıdır.
Alman halkı her zaman kurallara uyar ve saygı gösterir. Özellikle trafikte tüm kurallara harfiyen uyulması gerekir. Aksi halde ciddi para cezaları ile karşılaşılabilir.
Kaldırımların çoğunda renkli bir şerit ve gri bir şerit olmak üzere iki farklı şerit alanı bulunur. Renkli şerit bisikletler, gri şerit de yayalar için ayrılmıştır.
Almanya’da, ülkemizde olduğu gibi klasik 230 V prizler kullanılır.
Yanınızda her daim nakit bulundurmanız özellikle halk pazarları, festivaller ve yöresel lokantalarda işinizi kolaylaştırabilir.
Almanya Önemli Telefonlar
İtfaiye: 112

Polis: 110 veya 112

Ambulans: 112

Almanya Önemli Günler ve Bayramlar
1 Ocak Yeni Yıl Tatili
1 Mayıs İşçi Bayramı
23 Mayıs Anayasa Günü
14 Eylül Almanca Günü
3 Ekim Alman Birlik Günü
9 Kasım Berlin Duvarı'nın Yıkılış Yıldönümü
11 Kasım St. Martin Günü
17 Kasım Ulusal Yas Günü
6 Aralık Aziz Nikolas Günü
Almanya’daki Festivaller
Oktoberfest (Münih)
Freimarkt Bremen Festivali (Bremen)
Cranger Kirmes Festivali (Herne)
Nürnberg Halk Festivali
Berlin Film Festivali
Schützenfest Hannover
Leipzig Kitap Fuarı

Kaynak:https://www.flypgs.com/gezi-rehberi/almanya
Herşey Sensin Maviş

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Forumki.Com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.