Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Doğru beslenerek kışı sağlıklı geçirebilirsiniz
#1

[Resim: 3544252.jpg] İş ve pandemi stresi, şehrin yorucu günlük yaşamı ve daha birçok nedenle güçsüz düşen bağışıklık sistemini güçlendirmenin en etkili yolu dengeli beslenmeden geçiyor. Uzmanlar kış mevsiminin kendini göstermesiyle birlikte en büyük kaynağı güneş ışınları olan D vitamini eksikliğinin, yetişkinler ve yaşlılarda Covid-19 dahil fazla sayıda rahatsızlık için kayda değer bir risk faktörü olduğuna uyarı çekiyor. Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, bütün da bu dönemde D vitamini ile kalsiyumun kemik sağlığı ve bağışıklık için ayrılmaz ikili olduğunu vurguladı.

Ağırlıklı olarak süt ürünlerinin tüketilmesiyle vücuda alınan kalsiyumun kemiklere yerleşebilmesi için D vitaminine gereksinim olduğunu kaydeden Garipağaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“D vitamini, yağda eriyen bir vitamindir. Doğal besinlerde çok eksik bulunur. Balık, balık yağı, karaciğer ve yumurta sarısı dışındaki besinlerde D vitamini bulunmaz. Bilhassa yaşlı bireylerin keza bağışıklık sistemlerini güçlendirmek hem de D vitamini ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kış aylarında D vitamini ile zenginleştirilmiş besinleri tüketmeleri önemlidir. Son yıllarda yetersizliği yaygın olan ve birçok sıhhat sorunu ile ilişkilendirilen D vitamininin önemine ilişkin toplum bilincinin oluşturulması ve güneşin bol olduğu ülkeler dahil D vitamini desteği yapılması ya da besinlerin vitamin D ile zenginleştirilmesi önerilmektedir.”

[IMG]cdn.iha/Contents/pool_file/2021/02/79614_aw213499-02.jpg[/IMG]

iha
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi