Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Eda Kurt evdeki eski kıyafetleri yenilemek için 5 ipucu verdi
#1

[Resim: 3490593.jpg] Kış aylarına an be an yaklaştığımız bu günlerde bilhassa kadınlar, gardroplarındaki kışlık kıyafetleri elden geçirerek eksiklerini tamamlamaya başladı. Ancak korona salgını devam ederken alışveriş gerçekleştirmek için fiziki mağazaları dolaşmak hala riskli. Bu süreçte kurtarıcı olan online alıverişe ise beden uyumsuzluğu ve iade gereksiniminin doğması gibi ihtimaller sebebiyle zaman zaman mesafeli yaklaşılabiliyor. İkilemler devam ederken gözler, tekrar değerlendirilebilecek eski kıyafetlere çevriliyor.

Moda tutkunlarının sosyal medyada yakından peşine düşüp takip ettiği Influencer Eda Kurt, evdeki eski kıyafetleri bakım yapmak için 5 anahtar sözcük verdi.

“Uzun kazaklar elbise, boğazlılar bandana adayı”

Kazakların küçük dokunuşlarla kolayca yenilenebileceğini söyleyen Eda Kurt, “Kazaklar, diğer parçalara oranla daha tez eskir. Oysa şekillerini değiştirerek veya kimi parçalarını aksesuar olarak değerlendirerek ömürlerini uzatmak muhtemel. Mesela uzun kazaklar, bellerine birer lastik dikilerek uzun çizmelerle kullanabileceğiniz kışlık elbiselere dönüşebilirler. Boğazlı kazaklar ise eğer bol kesime sahiplerse dar birer bandana adayı. Boğazı birleşim yerinden keserek kenarlarını çözülmemeleri için hafifçe dikmeniz tatmin edici. Hatta dilerseniz, kollarını postallarınızın içine giyerek tozluk olarak da kullanabilirsiniz.” dedi.

“Eski ayakkabıların kurtarıcısı zımbalar”

Metal zımbaların ayakkabılar için en etkili yama yöntemlerinden biri olduğuna dikkat çeken Kurt, bilhassa cilt botları onarmanın olası olduğunu açıklama etti. Kurt, “Kış aylarında, özellikle de yağışlı günlerde seçim ettiğimiz botlar, eğer kombinlerimize sıkça eşlik ediyorlarsa bir iki sezon daha sonra yıpranabiliyorlar. Onlardan hemencecik sözünden dönmek yerine, hala moda olan metal zımbalarla onarım yoluna gidebiliriz. Kolayca bulabileceğiniz ayakkabıya uygun yapıştırıcılar ile botlarınızın boğaz ve burun kısımlarına ve hatta gerekirse kenarlarına metal zımbalar yapıştırarak yıpranan kısımları gizleyebilirsiniz. Böylece botlarınıza parıltılı bir hareketlilik kazandırarak jurnal kombinlerinizi daha şık ayla getirebilirsiniz” diye konuştu.

“Yamalarla hırkalara renk katın”

Hırkaları bakım yapmak ve tarzlarını başkalaşmak için farklı kumaşlarla birleştirmek yönteminin seçim edilebileceğini gösteren Kurt, “Serin kış günlerinde en çok giydiğimiz parçalardan bir diğeri de hırkalar. İlk yıpranan kısımları ise dirsekler. Kesimi ister bol ister dar olsun, dirsek yapamaları ile çok sevdiğimiz hırkalarımızı geri kazanmak olası. Bunu yaparken farklı kumaşlardan yararlanabilirsiniz. Eğer düz renk bir hırkanız varsa dirseklerine çiçek desenli kumaşlar dikebilir, desenli bir hırkanız varsa deri materyallerden faydalanabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

“Pantolonları işlemelerle renklendirin”

Eda Kurt, pantolonlarda işleme modasının da hala devam ettiğini hatırlatarak “Yaz aylarında daha çok kot şortlarda gördüğümüz işlemeler, kışın da kot pantolonlarınıza renk katmak için birebir. Bir De küçük aşınmaları gizlemenin de en etkin yollarından biri. Ceplere, bacağın üst kısımlarına ve paçalara uygulayabileceğiniz bu yöntem için nakış iplikleri kullanabililir, yaprak ve çiçek gibi motifleri kolayca yapabilirsiniz. Motifleri kendiniz yapmak istemezseniz desenli hazır şeritler kullanabilir, cep kenarlarına, pantolonun tabi dikişlerine veya paçalara bu şeritleri dikebilirsiniz” dedi.

“Taytları bol pantolonlarla birlikte kullanın”

Kadınların gözde parçalarından olan taytların, eskidiklerinde sadece evde giyilmeye başlandığına da değinen Kurt, “Taytlar kadınlar için ayrıca çok rahat hem de birbirinden ayrı tarzlarda kombinler yapmaya imkan veren fantastik parçalardan biri. Fakat eskidiklerinde pürüzlenmeye başladıkları için birer ev kıyafetine dönüşüyorlar. Oysa kışın bizi soğuklardan koruyacak dar yardımcımız olabilirler. Özellikle yaz aylarında giydiğiniz ince kumaşlı pantolonları kışın da kombinlerinizde kullanmak istiyorsanız, eski taylarınızı bu pantolonların altına giyebilirsiniz. Böylece keza kendinizi sıcak tutabilir ayrıca de kimi yazlık parçaları her yerde değerlendirebilirsiniz” biçiminde konuştu.

Böylece fazla ödülü var

Temizlikyolda ile hemen Suudi Arabistan başta almak üzere Katar, Birleşmiş Arap Emirlikleri, İsrail gibi çoğu ülkeye SaaS teknolojisi ihraç eden başarılı girişimci Eda Kurt, profesyonel yaşamında o kadar fazla ödülün de sahibi. 2014 yılında Temizlikyolda ile Webrazzi Ödülleri'nde Yılın Girişimi ödülünü alan Eda Kurt, 2015 yılında Startup 100'e girdi. Silikon Vadisi'nde öyle fazla teknoloji şirketinin kurucularıyla bir araya gelen genç girişimci, bugün 41 yatırımcısı ile Türkiye Startup ekosisteminin imrenme edilen isimleri aralarında yer alıyor. Bu yatırımcılar aralarında Temizlikyolda'nın %10 hissesini satın bölge Yemeksepeti kurucusu Nevzat Açık Fikirli da bulunuyor.

iha
Bul
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi