You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Erkek İnfertilitesi, Oksidatif Stres ve Antioksidanlar

Erkek İnfertilitesi, Oksidatif Stres ve Antioksidanlar

⭐⭐⭐Administrator⭐⭐⭐
Erkek İnfertilitesi, Oksidatif Stres ve Antioksidanlar
Erkek İnfertilitesi, Oksidatif Stres ve Antioksidanlar
Bu yazımızda, günümüzde pek çok çiftin karşı karşıya kaldığı infertilite probleminden, bu problemin nedenlerinden biri olarak görülen oksidatif stres ve kaynaklarından, ve bir çözüm önerisi olarak antioksidanların etkisinden bahsedeceğiz.

Not: Yazdıklarımız hekim tavsiyesi olarak alınmamalı, bu problemleri yaşayan kişiler, kendi başlarına hareket etmeden önce mutlaka uzman bir hekime danışmalıdırlar.

İnfertilite Nedir?
Dünya Sağlık Örgütü’nün(WHO – World Health Organization) tanımlamasına göre infertilite, 1 yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girmeye rağmen gebelik elde edilememesi durumudur. Halk arasında daha çok kısırlık olarak da bilinir; İngilizcesi Infertility’dir.

İnfertilite, dünya üzerindeki çiftlerin yaklaşık %15’inin karşılaştığı bir problemdir. Geçmişte infertilite söz konusu olduğunda sebep olarak hemen her zaman kadınlar gösterilirdi. Son yıllarda yapılan araştırmalar ise, tüm infertil vakaların %50’sinin erkek kaynaklı olduğunu ortaya koymaktadır ve erkek infertil vakaların %20-30’unda da sebep saptanamamaktadır.

Oksidatif Stres
Sebebi saptanamayan infertilitenin %30 - 80’inde problemin kaynağının Serbest Oksijen Radikallerinin(SOR) sebep olduğu oksidatif stres olduğu düşünülmektedir. Çevremizdeki oksidatif stres kaynakları arasında en başta sigara, elektromanyetik dalgalar, çevre kirliliği, radyasyon, şeker hastalığı, psikolojik stres, aşırı fiziksel aktivite, obezite, varikosel, sık geçirilen enfeksiyonlar, yaşlılık, mesleğe bağlı toksinlere maruz kalmak ve birtakım ilaçlar gösterilebilir. Bu faktörlerin sebep olduğu oksidatif stres spermin DNA’sına hasar vererek infertiliteye neden olabilmektedir.

Antioksidanların Etkisi
Oksidatif stres problemini aşabilmek için yukarıda belirtilen risk faktörlerinden uzak durmalı, ve diyetimizde serbest oksijen radikallerinin sebep olduğu oksidatif stresle savaşan antioksidanları bolca bulundurmalıyız.

Son yıllarda yapılan çalışmalar özellikle L Karnitin, L-Arginin, Glutatyon, Selenyum, Çinko, Folik Asit, Koenzim Q10, B Vitamini Kompleksi, E, C, D Vitamini gibi antioksidan kapasitesi yüksek olan vitamin, mineral ve aminoasitlerin sperm parametrelerinde olumlu etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu tür antioksidan rejimlerinin minimum 3 ay kullanılması gerekmektedir.

Kaynak:https://neupharma.com.tr/saglikli-yasam/detay/erkek-infertilitesi-oksidatif-stres-ve-antioksidanlar
Herşey Sensin Maviş

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Forumki.Com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.