Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rekabet Kurulu'ndan Facebook ve WhatsApp'a soruşturma
#1

[Resim: 1302468.jpg] Rekabet Kurulu'nun 11 Ocak 2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (tümü birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti nedeniyle resen soruşturma açıldı.

Rekabet Kurulu'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, laf konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp'ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına tasdik vermeleri gerektiği, somurtkan halde 8 Şubat 2021'den itibaren WhatsApp'ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha artı verinin Facebook göre toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda hem laf konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar önemli ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun'un 9. maddesi çerçevesinde geçici önlem alınması ve bu kapsamda Facebook'un Türkiye'de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren diğer hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden ya da bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook'un data paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe değin bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir."

iha
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular / Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi