You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Voleybolu Kim Buldu

boLd
Unregistered
Voleybolu Kim Buldu
[Resim: b_voleybolu-kim-buldu-40268.jpg]Aslen “minton” olarak adlandırılan voleybol oyunu, 1895 yılında basketbolun icat edilmesinden sadece dört yıl önce William G. Morgan tarafından icat edildi. YMCA Springfield Koleji mezunu olan Morgan, oyunu basketbol, ??beyzbol, tenis ve hentbolün bir kombinasyonu olarak tasarladı.

İki yıl sonra, ilk iki kişilik plaj voleybolu oyunu oynandı, ancak sporun profesyonel tarafı daha sonraya kadar ortaya çıkmadı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ilk plaj voleybolu derneği Kaliforniya'da (1965) ve 1983'te AVP'nin (Amerikan Voleybol Uzmanları) himayesinde birleşmiş profesyonel oyuncular ortaya çıktı.
1984 Los Angeles Olimpiyatları sırasında Amerikalı erkekler ve kadınlar kapalı voleybol yarışmalarında altın ve gümüş madalya aldı. Dört yıl sonra Kore'deki Olimpiyatlarda, erkekler bir kez daha altın puan aldı. 1996'dan itibaren iki kişilik plaj voleybolu resmi olarak Olimpiyatlara tanıtıldı. Bugün dünya çapında 800 milyondan fazla voleybol oyuncusu var, ABD'de 46 milyonu.

1900 yılında spor için özel bir top tasarlandı.

1916'da Filipinler'de, başka bir oyuncu (set ve başak) tarafından vurulacak yüksek bir yörüngede topu geçme saldırgan bir stil tanıtıldı.

1917'de oyun 21'den 15'e çıkarıldı.

1920'de yan ve arka sıra saldırı kuralları başına üç vuruş yapıldı.

1922'de ilk YMCA ulusal şampiyonası Brooklyn, NY'de yapıldı. 11 ülkeden yirmi yedi takım temsil edildi.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren Forumki.Com sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.